Kilimandżaro

Kilimandżaro, najwyższa góra kontynentu afrykańskiego, licząca aż 5895 m n.p.m. nazywana jest Dachem Afryki. Szczyt znajduje się w Tanzanii, tuż przy granicy z Kenią i jest to masyw wulkaniczny, zwany również Kibo.

Warto wiedzieć, iż ten niezwykły cud natury został wpisany na listę UNESCO. Pogoda na Kilimandżaro jest bardzo nieprzewidywalna, dlatego też na górę można wspinać się przez cały rok. Istnieje jednak większe prawdopodobieństwo, iż w miesiącach od listopada do marca ścieżki, prowadzące przez las, będą bardziej śliskie, a na szczycie znajdować się będzie więcej śniegu. Najlepszym okresem na wspinaczkę są  miesiące od czerwca do października lub od marca do lutego.

Wybierając się do Tanzanii nie trzeba wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień, jednak dla bezpieczeństwa warto zaszczepić się przeciwko: żółtej febrze, błonicy i tężcowi, durowi brzusznemu, malarii, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz B, a także cholerze.

Przed trekkingiem na Kilimandżaro należy zadbać o wcześniejsze przygotowanie do wyprawy. Wędrówka jest  wymagająca pod względem kondycyjnym, dlatego też kilka miesięcy wcześniej warto zacząć regularne treningi jak np. jogging, bądź też ćwiczenia na siłowni. Warto także pomyśleć o odpowiednim obuwiu, ubraniach oraz prawidło wyposażonym plecaku, w skład którego powinna wchodzić m.in.: woda, lek na chorobę wysokościową, kurtka, polar i bielizna termalna. Należy również zabrać ze sobą długie spodnie.

Jakim szlakiem najlepiej wdrapać się na Kilimandżaro? Najbardziej popularnym i najłatwiejszym jest prowadzący od wschodu Marangu Route. Dzień wspinaczki może kosztować aż ok. 150 $. Droga jest wymagająca i przebywa się ją w kilka dni. Najczęściej pierwszego dnia pokonuje się dystans ok. 12 km, drugiego 15 km, trzeci dzień warto zaś przeznaczyć na aklimatyzację i ok. 3 godzinny spacer, czwarty dzień to okres kilkugodzinnego zmagania się z trasą, zaś piątego można już dotrzeć na szczyt.

Kilimandżaro posiada trzy główne punkty: Gillman’s Point(5685m npm) , Stella Point(5756m npm) i Uhuru Peak(5895 m npm), a dojście na którykolwiek z nich, zaliczane jest jako zdobycie góry.

Innymi szlakami prowadzącymi na Kilimandżaro są Shiri i Lemosho (od strony zachodniej) oraz Machame i Umbwe  (od strony południowej). Na szczyt można się też wspiąć od północnego wschodu, drogą Rongai. Podróż każdą z nich trwać będzie kilka dni.

« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »


Comments are Closed

© 2024: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress