Toubkal

Toubkal, liczący 4167 m n.p.m, to szczyt należący do Atlasu Wysokiego, który znajduje się na terytorium Maroka w Afryce Północnej.

Jest to góra szczególnie uwielbiana przez miłośników trekkingu, a widoki roztaczające się z jej szczytu zapierają dech w piersiach. Aby wybrać się na wyprawę trekkingową na Toubkal nie ma konieczności wcześniejszego kilkumiesięcznego przygotowywania się pod względem kondycyjnym.

Stopień trudności podejścia pod górę jest umiarkowany, lecz nawet osoby nie posiadające znakomitej sprawności fizycznej są w stanie zdobyć szczyt. Przed wylotem do Maroka warto jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami. Planując podróż nie ma obowiązku wykonania wcześniejszych szczepień ochronnych. Zaleca się jednak szczepienia przeciwko: żółtaczce pokarmowej, tężcowi i durowi brzusznemu. Wybierając się do Maroka należy mieć przy sobie ważny paszport, a osoby, które zamierzają spędzić w kraju nie więcej niż 90 dni nie są zobligowane do posiadania wizy.

Przed wylotem na wyprawę trekkingową na Toubkal należy zadbać o prawidłowo zapakowaną torbę podróżną oraz plecak, w którym znaleźć się powinny takie rzeczy jak: spodnie trekkingowe, bielizna termoaktywna, kurtka przeciwdeszczowa, czapka, lek na chorobę wysokościową oraz krem z filtrem. Podstawowy element przygotowań stanowi zakup dobrych butów trekkingowych.

Najlepszą porą na zdobywanie szczytu Toubkal są miesiące od połowy kwietnia do końca czerwca. Nie ma wtedy zbyt wiele śniegu, a słupek rtęci nie wskazuje ekstremalnych, trudnych do wytrzymania temperatur. Należy jednak uważać na  pojawiające się w tym okresie burze. Wspinaczkę najlepiej zacząć rano.

Najbardziej popularną trasą na Toubkal jest droga prowadząca z centrum wioski Imlil. Droga nie posiada jednak dobrego oznakowania. Pierwszy dzień wędrówki można przeznaczyć na dojście z wioski, znajdującej się 1700 m n.p.m., do schroniska położonego pod Toubkalem, na wysokości 3200 m n.p.p.m. Podróż zajmuje ok. 5 h. Po noclegu warto zaś wyruszyć na szczyt z samego rana tak, by zdobyć górę i  jeszcze tego samego dnia wrócić do woski Imlil.

« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »


Comments are Closed

© 2022: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress