Triglav
Najwyższy słoweński szczyt Triglav, liczący 2864 m n.p.m. znajduje się w obrębie Alp Julijskich i co ciekawe umieszczony został na herbie oraz fladze Słowenii. Masyw górski położony jest na terenie Parku Narodowego, a w pobliżu kopuły szczytu zaobserwować można jeszcze resztki lodowca.
Wyprawę trekkingową na Triglav można zorganizować o dowolnej porze roku, jednak najlepszym okresem na wspinaczkę będzie maj oraz wrzesień i październik, gdy temperatury nie są tak wysokie jak w miesiącach wakacyjnych.
Najbardziej popularna jest ściana północna Triglavu, nazwana Steną. Osoby o bardziej skałkowym zacięciu mogą się pokusić o wspinaczkę na szczyt poprzez monolit skalny Sfing, który znajduje się w prawej części Steny. Dobrą bazą wypadową do wędrówki na Triglav jest schronisko Aljazew Dom, z którego na szczyt można dojść w dwie godziny. Wybierając jednak opcję trekkingu po monolicie Sfing, szlak z schroniska na Triglav pokona się w ok. 5 h w zależności od wybranego wariantu: można wspiąć się drogą Prusik – Szalay do zaśnieżonego Amfiteatru, co zajmie 5 godzin lub wędrować szlakiem Plemenice via Ferrata („żelazny szlak” wyposażony w stopnie, drabinki, linę stalową), która zaczyna się na przełęczy Luknja, następnie należy wykonać pięć zjazdów. Trasę można wtedy pokonać w 4 godziny.
Przed wyprawą na Triglav warto zaopatrzyć się w dobre buty górskie oraz zadbać o prawidłowo spakowany plecak, w którym znajdować się powinny: krem UV, polar, kurtka przeciwdeszczowa, tabletki od bólu głowy oraz sprzęt: tri-camy, friendy, młotek, haki, lina podwójna i kask (gdyż skały są tutaj bardzo kruche).
Warto wiedzieć, iż wszystkie szlaki prowadzące na Triglav zostały oznaczone kolorem czerwonym. Nie są one zbyt wymagające pod względem kondycyjnym. Większość z nich to drogi o umiarkowanym stopniu trudności. Co więcej należy pamiętać, iż przed podróżą do Słowenii trzeba posiadać przy sobie dowód osobisty, paszport nie jest wymagany, gdyż kraj ten należy do państw Unii Europejskiej.
Comments are Closed