Triglav

Najwyższy słoweński szczyt Triglav, liczący 2864 m n.p.m. znajduje się w obrębie Alp Julijskich i co ciekawe umieszczony został na herbie oraz fladze Słowenii. Masyw górski położony jest na terenie Parku Narodowego, a w pobliżu kopuły szczytu zaobserwować można jeszcze resztki lodowca.

Wyprawę trekkingową na Triglav można zorganizować o dowolnej porze roku, jednak najlepszym okresem na wspinaczkę będzie maj oraz wrzesień i październik, gdy temperatury nie są tak wysokie jak w miesiącach wakacyjnych.

Najbardziej popularna jest ściana północna Triglavu, nazwana Steną. Osoby o bardziej skałkowym zacięciu mogą się pokusić o wspinaczkę na szczyt poprzez monolit skalny Sfing, który znajduje się w prawej części Steny. Dobrą bazą wypadową do wędrówki na Triglav jest schronisko Aljazew Dom, z którego na szczyt można dojść w dwie godziny. Wybierając jednak opcję trekkingu po monolicie Sfing, szlak z schroniska na Triglav pokona się w ok. 5 h w zależności od wybranego wariantu: można wspiąć się drogą Prusik – Szalay do zaśnieżonego Amfiteatru, co zajmie 5 godzin lub wędrować szlakiem Plemenice via Ferrata („żelazny szlak” wyposażony w stopnie, drabinki, linę stalową), która zaczyna się na przełęczy Luknja, następnie należy wykonać pięć zjazdów. Trasę można wtedy pokonać w 4 godziny.

Przed wyprawą na Triglav warto zaopatrzyć się w dobre buty górskie oraz zadbać o prawidłowo spakowany plecak, w którym znajdować się powinny: krem UV, polar, kurtka przeciwdeszczowa, tabletki od bólu głowy oraz sprzęt: tri-camy, friendy, młotek, haki, lina podwójna i kask (gdyż skały są tutaj bardzo kruche).

Warto wiedzieć, iż wszystkie szlaki prowadzące na Triglav zostały oznaczone kolorem czerwonym. Nie są one zbyt wymagające pod względem kondycyjnym. Większość z nich to drogi o umiarkowanym stopniu trudności. Co więcej należy pamiętać, iż przed podróżą do Słowenii trzeba posiadać przy sobie dowód osobisty, paszport nie jest wymagany, gdyż kraj ten należy do państw Unii Europejskiej.

« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »


Comments are Closed

© 2024: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress