Góry Fogaraskie

Góry Fogaraskie to najwyższe pasmo należące do Karpat Południowych, które znajduje się na terenie Rumunii. Jego najwyższymi szczytami są : Moldoveau (2544 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) oraz Vistea Mare (2527 m n.p.m.).

Najlepszą porą roku na trekking po Górach Fogarskich jest wiosna oraz lato. W maju, czerwcu oraz miesiącach wakacyjnych pogoda zdecydowanie bardziej sprzyja górskim wędrówkom niż zima, gdy pod grubą warstwą śniegu trudno dostrzec oznaczenia szlaków oraz drogi prowadzące na szczyt.

Dojście na grań trwa wtedy min. 2 dni, a zmaganie się z głębokim śniegiem i nieprzetartymi trasami może być męczące. Zdobywanie grani w tak niekorzystnych warunkach atmosferycznych wymaga wtedy sporo doświadczenia oaz odpowiedniego sprzętu, jak np. raki. Północne zbocza są mocno nachylone i trekking może okazać się niebezpieczny. Latem panują zaś o wiele lepsze warunki do wspinaczki.

Szlaki pod względem technicznym oraz kondycyjnym nie są trudne do przejścia, niektóre odcinki uznawane są nawet za bardzo proste i monotonne. Przed wędrówką po Górach Fogaraskich warto pamiętać o niezbędnym wyposażeniu plecaka, w którego skład wchodzić powinny: kurtka przeciwdeszczowa, krem z filtrem UV, bielizna termoaktywna i ciepła kurtka – jeśli wędruje się zimą oraz tabletki od bólu głowy. Należy również zaopatrzyć się w dobre, wygodne buty trekkingowe.

Przed wyjazdem do Rumuni warto także pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, paszport nie jest wymagany, gdyż państwo od 2007 r. należy do Unii Europejskiej.

Jedną z ciekawszych tras jest szlak prowadzący z jeziora Călţun do szczytu Negoia oraz dalej do Serboty. To droga przez większość turystów uznawana za jedną z najtrudniejszych w Górach Fogaraskich. Czas dojścia z jeziora do Negoi wynosi ok. 1 h i 45 min., natomiast z Negoi na szczyt Serbota ok. 4 h i 30 min. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Niektóre odcinki mogą być męczące dla osób, które nie posiadają dobrej kondycji oraz dużego doświadczenia, jednak wbrew pozorom trasa nie jest tak wymagająca, jak zwykło się o niej mówić.

« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »


Comments are Closed

© 2024: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress