Czarnohora
Czarnohora jest pasmem górskim wchodzącym w skład Karpat Ukraińskich, to także część Beskidów Połonińskich oraz Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Najwyższym szczytem tego pasma jest Howerla, licząca 2061 m n.p.m.
Przed trekkingiem na szczyty, należące do Czarnohory nie jest konieczne kilkumiesięczne przygotowanie kondycyjne. Należy jednak pamiętać o odpowiednio wyposażonym plecaku górskim, dobrych butach trekkingowych oraz ciepłym ubraniu. Koniecznie należy ze sobą zabrać ciepłą kurtkę, polar, spodnie trekkingowe oraz termoaktywną bieliznę i kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda na Czarnohorze potrafi być nieprzewidywalna i bardzo zmienna. Czasami nawet w środku lata słupek rtęci oscyluje wokół zera. Wędrówki mogą być również utrudnione przez mgłę. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż zimą spada dużo śniegu, co powoduje spore zagrożenie lawinowe. Śnieg w Czarnohorze często utrzymuje się nawet do początku czerwca. W czerwcu i lipcu należy się natomiast spodziewać sporych opadów deszczu.
Najlepszą porą na wyprawy trekkingowe będą miesiące wakacyjne. Przed wyjazdem na Ukrainę należy pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego paszportu, wiza nie jest jednak wymagana.
Szlaki w obrębie Czarnohory są bardzo słabo oznakowane, dlatego koniecznie trzeba ze sobą zabrać dobre mapy oraz kompas. Uprawiając trekking w obrębie Czarnohory warto pokusić się o zdobycie dwóch szczególnie pięknych szczytów: Howerli, liczącej 2061 m n.p.m. oraz Pop Iwan o wysokości 2028 m n.p.m.
W roku 2009 wytyczono trzy szlaki: czerwony, zielony oraz niebieski prowadzące z Zaroślaka na Howerlę oraz żółty z Zaroślaka do polodowcowego Jeziora Niesamowitego. Szlakiem czerwonym można zaś dojść z Pohorylca na Pop Iwan. Przed wędrówką należy jeszcze wykupić bilet wstępu na teren Karpackiego Parku Narodowego. Trasy prowadzące z Zaroślaka na Howerlę są dość proste. Zaroślak to miejscowość znajdująca się na wys. 1270 m n.p.m., która kiedyś służyła jako baza sportowa dla radzieckich olimpijczyków. Dziś stanowi dobrą bazę wypadową do wędrówki na Howerlę. Pokonanie szlaku czerwonego, liczącego ok. 7 km, może trwać ok. 5 godzin, w przeciwieństwie do pozostałych tras jest on dość dobrze oznakowany, jednak należy pamiętać o częstych mgłach, które utrudniają wspinaczkę i czynią ją nieco niebezpieczną.
Comments are Closed