Annapurna
Annapurna to dziesiąta pod względem wysokości góra na świecie, której wysokość wynosi 8091 m n.p.m. Szczyt wznosi się w centralnym Nepalu, w Azji i należy do Himalajów.
Chroniony obszar koło Annapurny jest jednym z najbardziej znanych regionów trekkingowych. Bardzo ważnym etapem przed wyruszeniem na szlak wokół góry jest zdobycie dwóch dokumentów: ACAP, czyli Annapurna Conservation Area Project, a także TIMS – Trekker’s Information Management System. Pierwszy z nich to bilet wstępu na teren obszaru chronionego, a drugi to wpis do centralnej bazy danych osób wchodzących na obszar trekkingowy, który ma na celu m.in. zapewnić większe bezpieczeństwo na trasie oraz w razie potrzeby przyspieszyć proces poszukiwania lub akcji ratowniczej. Dokumenty można zdobyć w biurach Nepal Tourism Board oraz Trekking Agencie’s Association of Nepal w Kathamndu oraz Pokharze, a także w licznych biurach turystycznych. Przed wyjazdem do Nepalu koniecznie należy się postarać o wizę i mieć przy sobie ważny paszport. Szczepienia nie są wymagane, jednak warto pomyśleć o szczepionce przeciw durowi brzusznemu, błonicy oraz tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
Trekking wokół góry jest umiarkowany pod względem trudności, lecz odbywa się w wymagających warunkach klimatycznych, bowiem wędrując przechodzi się przez różne piętra klimatyczne. Na niższych piętrach pogoda może być tropikalna, zaś wyżej mroźna.
Należy być przygotowanym na wszelkie warunki i koniecznie zabrać ze sobą ciepłe ubranie oraz odpowiednio wyposażony plecak (bielizna termoaktywna, polar, ciepła kurtka ,kurtka przeciwdeszczowa, spodnie trekkingowe, czapka, krem z filtrem, leki przeciw chorobie wysokościowej) oraz dobre buty trekkingowe. To absolutna podstawa bezpiecznego wędrowania.
Najlepszą porą na trekking jest okres od końca lutego do początku marca, czyli czas poprzedzający rozpoczęcie wiosennego sezonu turystycznego wokół góry. Warunki pogodowe sprzyjają także wspinaczkom w grudniu.
Na trekking należy przeznaczyć ok.20 dni. Co ciekawe przyjęło się, że trekking wokół Annapurny powinien odbywać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Bardzo ważnym punktem podczas wędrówki, trasą wokół szczytu, jest przełęcz Thorung, na wysokości 5416 m n.p.m. Jest to najwyższy punkt na trasie.
Comments are Closed