Mont Blanc

Chamonix - Mont Blanc

Najwyższa góra Europy Zachodniej, Mont Blanc, wznosi się na wysokość 4810 m n.p.m. i usytuowana jest w Parku Narodowym Gran Paradiso we francuskim regionie Chamonix. Wyprawa na szczyt możliwa jest jedynie dla osób zdrowych o dobrej sprawności fizycznej.

Mont Blanc – opis tras wspinaczkowych

Jedną z najpopularniejszych tras wspinaczkowych na Mont Blanc jest podróż z miejscowości Nid d’Aigle, do której dojechać można tramwajem ze wsi Le Fayet. Droga z Nid d’Aigle prowadzi do schroniska Tete Rousse, a dalej kuluarem do kolejnego schroniska Router. Stąd trasa pnie się na szczyt Dôme du Gouter, a następnie przechodzi do schronu Vallot oraz prowadzi granią Bosses na szczyt Mont Blanc. Podróż opisanym szlakiem może zająć kilka dni, nie jest zbyt trudna, jednak przeznaczona dla miłośników trekkingu o bardzo dobrej kondycji. Z ewentualnymi trudnościami można spotkać się na grani Bosses, która w paru miejscach jest wąska i stroma. Niezbędne wyposażenie podczas wyprawy to: kaski, liny, uprzęże i raki.

Mont Blanc

Istnieje również inna trasa, prowadząca przez lodowiec Bossons. Jest to jednak szlak, którego przejście latem wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, w związku z czym trekking przez Bossons o tej porze roku nie jest polecany. Wyprawę można rozpocząć w Aigullie du Plan, czyli stacji przesiadkowej kolejki, jadącej na szczyt Aiguille du Midi. Zamiast podróży kolejką istnieje także możliwość dotarcia na szczyt podejściem z Chamonix. Z Aiguille du Midi należy trawersować poniżej północnej ściany aż do lodowca Bossons, skąd przechodząc pomiędzy serakami i szczelinami dociera się do schroniska Grands Mulets. Kolejny etap to przecięcie kotła lodowcowego, który położony jest poniżej Dôme du Gouter. Stąd dość strome podejście wiedzie do schronu Vallot. Następnie należy zaś wspinać się granią na szczyt Mont Blanc.

(Następny artykuł) »


Comments are Closed

© 2018: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress