Marmolada – trekking po włoskich Dolomitach

Położone we włoskich Alpach Dolomity, to jedno z najpopularniejszych miejsc do organizowania pieszych wędrówek. Miłośnicy turystyki aktywnej zaznają tutaj mocy niezapomnianych wrażeń i sporego zastrzyku adrenaliny.

Dolomity – kiedy jechać i jakie trasy wybrać?

Osoby wybierające się w Dolomity po raz pierwszy powinny pomyśleć o zorganizowaniu swojej wyprawy latem lub na początku jesieni, gdyż trekking odbywa się wtedy w dogodnych warunkach atmosferycznych. Ofert zorganizowanych wyjazdów można szukać np na http://www.zingtravel.pl/trekking/ lub http://www.zorientowani.pl/pl/trekking.html
Wędrówki zimą ograniczają się jedynie do spacerów po miasteczkach albo górskich przełęczach, a pokrywa śniegu w okolicy Marmolady może przekroczyć nawet 3 m. Doliny oraz trekkingowe trasy są zasypane grubą warstwą śniegu.

Wyprawa na Marmoladę może być nieco wymagająca. Góra jest bowiem z jednej strony przykryta lodowcem, zaś z drugiej znajduje się kilkunastometrowa stroma ściana. Na szczycie przez cały rok zalega śnieg. Jednym ze szlaków trekkingowych po górze jest trasa nr 610, biegnąca z miejscowości Malga Ciapella pod ścianami majestatycznej Marmolady. Podczas trasy przechodzi się m.in. przez malowniczą dolinę Vall de Ombretta. Po drodze zajść można do schroniska O. Fulier, zaś dalej szlak prowadzi do przełęczy Ombretta. Jest to trasa o średnim stopniu trudności. Marmolada posiada kilka szczytów: Punta Penia (3343 m n.p.m.), Punta Rocca (3309 m n.p.m.), Punta Ombretta (3230 m n.p.m.), Monte Serauta (3069 m n.p.m.) i Pizzo Serauta (3035 m n.p.m.). Na najwyższy z nich, Punta Penia, prowadzą dwa szlaki. Pierwszy wymaga użycia raków, lin oraz czekanów i biegnie przez lśniący lodowiec, zaś nieco częściej wybierana przez turystów via ferrata Cresta Ovest prowadzi zachodnią granią z przełęczy Forcella Marmolada. Trasa przez lodowiec określana jest jako alpinistyczna. Oba szlaki posiadają średni stopień trudności pod względem technicznym, jednak przed wyprawą i wyborem którejkolwiek z opcji warto zadbać o dobre przygotowanie oraz zaznajomienie się z mapą.

« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »


Comments are Closed

© 2018: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress