Grossglockner

Grossglockner to najwyższy szczyt Austrii, wznoszący się w Centralnych Alpach Wschodnich, w Wysokich Taurach. Należy do grupy górskiej Glockner, a jego wysokość osiąga 3798 m n.p.m.

Stopień trudności zdobycia Grossglockneru, przemierzając najłatwiejszą z tras prowadzących na szczyt, określany jest jako nieco trudny, czyli PD.

Szczyt składa się z dwóch wierzchołków, z których wyższy, właściwy, to Grossglockner (Wielki Dzwonnik), a drugi, niższy – Kleinglockner.

Pokonanie trasy, przy sprzyjających warunkach pogodowych, możliwe jest w dwa dni. Trekking na Grossklokner to opcja przede wszystkim dla osób posiadających już doświadczenie we wspinaczkach górskich, bowiem niektóre odcinki trasy prowadzą przez strome skały i lodowce. W zdobywaniu szczytu mogą również wziąć udział osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z trekkingiem, jednak w przypadku mniejszego doświadczenia, warto pomyśleć o odbyciu wcześniejszego szkolenia. Przebycie szlaku może czasami wymagać użycia takiego sprzętu górskiego jak czekan, uprząż, czy lina oraz umiejętności chodzenia w rakach.

Najlepszą porą na wyprawy trekkingowe są miesiące wakacyjne (lipiec, sierpień, ewentualnie wrzesień), gdyż warunki pogodowe są wtedy bardziej sprzyjające i bezpieczniejsze niż zimą.

Przed wyprawą na szczyt należy pamiętać o zabraniu ze sobą tabletek od bólu głowy, ciepłej kurtki, bielizny termoaktywnej, spodni trekkingowych, kremu przeciwko promieniowaniu UV oraz zaopatrzeniu się w dobre buty górskie.

Organizując wyprawę na Grossglockner warto rozłożyć sobie wspinaczkę na dwa dni. Pierwszego można dojść do schroniska Erzherzog-Johann-Hutte, które znajduje się na wys. 3454 m n.p.m., zaś drugiego zdobyć szczyt, do którego zostaje już tylko 347 metrów. Wędrówka do schroniska od podnóża góry trwa zazwyczaj ok. 10 – 11 h, zaś ze schroniska na szczyt niecałe 4.

Jedną z tras prowadzących na Grossglockner jest także szlak Studlgrat. Rozpoczynając wspinaczkę ze schroniska Lucknerhaus (do którego dojechać można samochodem) droga do kolejnego miejsca noclegowego Studlhutte, w sprzyjających warunkach, trwa ok. 4 h. Warto się tutaj zatrzymać na noc. Drugiego dnia, kolejny etap szlaku na szczyt można zaś pokonać w 5 godzin.

(Następny artykuł) »


Comments are Closed

© 2024: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress