Laila Lekheli

Laila Lekheli to najwyższy szczyt pasma swaneckiego, które to rozciąga się na długość niemal 85 kilometrów.
Laila to popularny cel wielu wędrówek i wspinaczek. Spowodowane jest to przede wszystkim stosunkowo łatwym charakterem pasma.
Góra jest nietrudna technicznie i niewymagająca- oczywiście dla doświadczonych osób.

Co przyciąga w region Swaneti wielu ambitnych wspinaczy i poszukiwaczy przygód?

Góra ma wysokość ponad 4000 metrów, na szczycie pokryta jest lodowcem. Region górski Swanetia jest na tyle dziewiczy, że wiele okolicznych szczytów dopiero czeka na swoich zdobywców. Oprócz oczywiście dzikiej natury i urody Laila posiada również atut – jest doskonałym punktem widokowym na wiele innych szczytów Kaukazu. Między innymi na Elbrus, czy Ushba.

Trasa wspinaczkowa najczęściej wybierana przez turystów na piesze wycieczki

W okolicach szczytu Laila Leklehi istnieją wspaniałe trasy wspinaczkowe. Najczęściej wspinaczka na Lailę Lekheli rozpoczyna się z Tviberi idąc lasem w kierunku Laili. Pierwszy obóz warto zrobić w okolicy szczytu Chishidi– 2800 metrów nad poziomem morza. Kolejnego dnia na wysokości trzech i pół tysiąca metrów dochodzi się do obozu drugiego będącego wierzchołkiem Laili Północnej. I dopiero po kolejnym dniu południowym stokiem można zaatakować główny szczyt czyli Lailę Lekheli.

Podsumowując wspinaczka na Lailę Lekheli może należeć do ciekawych przygód jeżeli tylko uwzględni się bezpieczeństwo i wybierze rozsądną trasę. Warunkiem udanej wyprawy jest dobra kondycja fizyczna i zadbanie o odpowiedni sprzęt. Obowiązkowo należy umieć posługiwać się czekanem i rakami, a także posiadać doświadczenie wysokogórskie. Nie można zapominać o aklimatyzacji zarówno na nizinach jak i w poszczególnych obozach.

« (Poprzedni artykuł)


Comments are Closed

© 2018: Na górę | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress